Forside > Uddannelser > Kandidat > Kommunikation og it
Kommunikation og it
Vil du lære at omsætte viden om brug af it og sociale medier til nye produkter med forretningspotentiale for virksomheder og organisationer?
På kandidatuddannelsen i Kommunikation og it arbejder du med kommunikation mellem mennesker formidlet gennem it-systemer og -netværk. Du lærer, hvordan it-systemer er opbygget, og hvordan de kan bruges i netværk, der forbinder mennesker, i arbejds- og hverdagslivet. Du kan få arbejde inden for innovation, udvikling og rådgivning i private og offentlige virksomheder, eller du kan bruge din viden og færdigheder til at analysere it- og mediebrug som led i mediernes strategiske produkt- og serviceudvikling.
Uddannelsen adskiller sig fra beslægtede it-uddannelser inden for humaniora ved at have et stærkt fokus på analyse og metode, kombineret med praktiske kompetencer inden for systemudvikling og human-computer interaction samt kreativ og innovativ konceptudvikling.
Jobmuligheder
Uddannelsen er udviklet i tæt sparring med dine kommende arbejdsgivere, som bla. kan være toneangivende virksomheder som DR, IBM, Copenhagen Entertainment, Novo Nordisk og Danske Bank. Med en kandidatgrad i Kommunikation og it kan du finde beskæftigelse i medievirksomheder, it-virksomheder og andre større virksomheder og organisationer inden for forretningsudvikling og kommunikation. Inden for disse virksomheder kan du få jobtitler som forretningsudvikler, systemudvikler, medieforsker, program- eller kommunikationsmedarbejder, it-graduate, projektleder, forretningsudvikler eller webmaster. Men du kan også prøve lykken og starte eget konsulentfirma, fx. inden for it-baserede kommunikationsløsninger til underholdning, undervisning, forvaltning eller andre forretningsområder.
Uddannelsens opbygning
Kandidatuddannelsen er to-årig og bygger videre på kompetencerne fra bacheloruddannelsen i Kommunikation og it. Da vi også optager studerende med andre lignende bachelorbaggrunde, og da underviserne kommer fra både medievidenskab og datalogi, er det faglige miljø bredt og tværfagligt, men også klart specialiseret inden for kommunikation og it. Undervisningen adresserer netop krydsfeltet kommunikation og it, hvor klassisk medievidenskab og klassisk datalogi smelter sammen i innovative løsninger. Mange studerende laver eksperimenter og analyse af brugeradfærd i Experience Lab. På YouTube vil du også kunne finde videoer af nogle af de design- og konceptudviklingsprojekter, som de studerende, der har taget bacheloruddannelsen, har lavet.
Kandidatuddannelsen i kommunikation og it består af 7 moduler. De første to semestre har 4 faste moduler, der hver består af fag på 15 ECTS-point. I dit tredje semester vil du have mulighed for at vælge mellem en række tilvalgsfag og/eller et projektorienteret forløb, så du i alt opnår 30 ECTS-point. Du afslutter din kandidatuddannelse ved at skrive speciale.
| 1. år | |
| 1. semester | 2. semester |
|
Modul 1: Kommunikation og it-støttet samarbejde i organisationer (15 ECTS-point) Modul 2: Konceptudvikling, systemudvikling og innovation (15 ECTS-point) |
Modul 3: Empiriske undersøgelser af it, mediebrug og kommunikation i netværk (15 ECTS-point) Modul 4: Medier som kommunikative netværk (15 ECTS-point) |
| 2. år | |
|
Modul 5 og 6: Tilvalg, projektorienteret forløb og/eller valgfire emner (i alt 30 ECTS-point) |
Modul 7: Speciale (30 ECTS-point) |
Læs mere om de enkelte moduler.
Studiemiljø
De studerende på Kommunikation og it er drevet af den pionérånd, der skal til for at etablere et studiemiljø omkring en helt ny uddannelse. Undervisningen foregår i lokaler på nye og gamle KUA på Amager. På femte sal i nye KUA har de studerende indrettet en café med byens bedste udsigt. Den oser af hjemlig hygge, brætspil og bordfodbold. FOOBAR hedder caféen, som både er ramme for gruppearbejde, interviews og fredagsbar ca. en gang om måneden.
Der er 50/50 fordeling af mænd og kvinder blandt de studerende.
Studiemiljøet er meget inkluderende, og de studerende arbejder ofte sammen i grupper på tværs af interesser og kompetencer. Tit sker det i samarbejde med virksomheder, som stiller opgaver der løses ifm. undervisningen.
Underviserne er forskere inden for medievidenskab samt den del af datalogi, der handler om human centered computing. De er aktive forskere i krydsfeltet kommunikation og it, og har god kontakt til 'verden udenfor'.
Forskning
Uddannelsen er forankret på Institut for Medier, Erkendelse og Formidling og tilknyttet et nyt strategisk forskningscenter: Centre for Communication and Computing. Uddannelsens undervisere er forskere, der indgår i Centre for Communication and Computing. Centret spænder over den del at medievidenskab, der handler om computermedieret kommunikation, bla. internet, mobile medier og computerspil samt den del af datalogi, der handler om human computer interaction, visualisering, systemudvikling og computer supported cooperative work.
Forskningen er kendetegnet ved en høj grad af tværfaglighed, hvor humanvidenskabelige, psykologiske og socialvidenskabelige tilgange kombineres med naturvidenskabelige. Både hvad angår emneområde og med hensyn til teori har forskningen et internationalt perspektiv og udvikles ofte i tæt kontakt med udenlandske forskningsmiljøer samt danske virksomheder.
Eksempler på forskningsprojekter i Centre for Communication and Computing er:
- Netvalue - et samarbejde med Computerspilzonen om udvikling af metoder til analyse afbrugeradfærd i online games vha. log-filer og datamining
- Wallviz - om udvikling af visualisering på store skærme til forbedring af beslutningser i virksomheder
- CITH - om it-innovation i form af en 'dims' til hjertepatienter, der understøtter kommunikation og samarbejde mellem patient, læger og andre sundhedsprofessionelle
Adgangskrav og ansøgningsfrister
For at blive optaget på kandidatuddannelsen i Kommunikation og it skal du have en bachelor i en af følgende uddannelser:
- Kommunikation og it fra Københavns Universitet (retskravsbachelor)
- Film- og medievidenskab fra Københavns Universitet, med bachelortilvalg i kommunikation og it på 45 ECTS-point
- Datalogi fra Københavns Universitet, med bachelortilvalg i kommunikation og it på 45 ECTS-point
- Informationsvidenskab fra Aarhus Universitet
- Kommunikation og it med HUM-TEK-basisuddannelse fra Roskilde Universitet
- Informations- og kommunikationsvidenskab fra Syddansk Universitet
- Digitale medier og design fra IT-Universitetet
Hvis ikke du har det, skal du have mindst 45 ECTS inden for medievidenskab og 45 ECTS datalogiske emner. Det er Studienævnet, der vurderer ansøgningerne, og de kan i særlige tilfælde bede om, at ansøgeren gennemfører en kvalificerende test.
Ansøgningsfristen er 1. april 2012. Læs mere om optagelse på en kandidatuddannelse på Det Humanistiske Fakultet.
Kontakt
Du kan få flere oplysninger ved at henvende dig til:
Institut Medier, Erkendelse og Formidling
Njalsgade 76
2300 København S.
Tlf.: 35 32 81 00
Website: media.ku.dk
Studievejledningen
Telefonisk eller personlig henvendelse: Chloé Bigandt
Træffetid: Tirsdag kl. 10.00-14.00
Lokale: 17.2.6B-D, Njalsgade 76
Telefon: 35 32 88 55
E-mail: kommit.studvejl@hum.ku.dk



