Forside > Nyheder > Nyheder fra 2008 > k4 > Julelys i Ørestad Nord
02. december 2008
Julelys i Ørestad Nord
Julen har holdt sit indtog i Ørestad Nord, hvor lyskunstneren Mads Vegas har "pyntet" bydelen op med eksperimenterende julelys, der breder sig langs vandet fra Tietgenkollegiets gård og ud i resten af Ørestad Nord.
Kunstneren Mads Vegas benytter sig af formlen 'vand + vind = bevægelse', og som et aktivt element i lysinstallationen sætter vinden således vandet i kanalerne i spil. Lyset er skabt i varme og juleinspirerede farver og vil funkle og reflekteres i træer og på bygninger gennem hele julen.
Julelyset er skabt i et samarbejde mellem Ørestad Nord Gruppen, Grundejerforeningen Ørestad Universitetskvarter og Tietgenkollegiet, og det vil være tændt hver aften i julemåneden, hvor det tænder og slukker samtidig med gadebelysningen. Lysene vil blive permanent slukket igen inden nytår.

