Forside > Nyheder > Nyheder fra 2008 > k1 > Learning by doing
27. marts 2008
Learning by doing
Ifølge Katrine Dahls nye ph.d.-afhandling 'Lærende skribenter – læring gennem respons i organisationenes kollaborative skrivning' er det ikke de meget udbredte og kostbare skrivekurser, medarbejderne lærer at skrive af, men først og fremmest deres kolleger; de komplekse tekster bliver nemlig til i et løbende, uformelt samarbejde mellem kollegerne, som sparrer og giver respons undervejs i skriveprocessen. Og det er den sociale skrivepraksis, som Katrine Dahl undersøger i sin ph.d.-afhandling.
Men det er en resurse, virksomhederne ofte behandler lidt tilfældigt, og det betyder, at det tit er de samme medarbejdere, som deltager i skriveprocessen undervejs. Det er et problem, fordi tekster har godt af flere forskellige synsvinkler.
Katrine Dahl slår til lyd for, at virksomhederne arbejder med deres responskultur. Hun har på baggrund af et projekt i it-virksomheden KMD, som har dannet grundlag for afhandlingens konklusioner, en række konkrete anbefalinger til, hvordan de fleste videnstunge organisationer kan forbedre skrivekulturen

